Geneeskundestudent Luca Ruijs Wint Zilver op het WK Jiu Jitsu

23-01-2025
365 keer bekeken 0 reacties

Wat doen onze studenten geneeskunde naast de studie? Wij gaan in gesprek met studenten die iets bijzonders doen naast studeren. We spreken Luca Ruijs (19) over zijn jiu jitsu-carrière, de zilveren WK-medaille en hoe hij topsport combineert met de studie geneeskunde.

“Ik ben Luca Ruijs, 19 jaar oud, en zit momenteel in het eerste jaar van de studie Geneeskunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Naast mijn studie train ik jiu jitsu bij Team NL op Papendal, maar mijn reis in de vechtsport begon ooit met judo. Op mijn zevende zette ik mijn eerste stappen op de judomat en later maakte ik bij dezelfde club de overstap naar jiu jitsu. Inmiddels doe ik dit al zo’n tien jaar. Binnen jiu jitsu zijn er verschillende disciplines, en ik ben actief in de vorm waarbij je als duo voor een jury optreedt. Daarbij krijg je punten op basis van aspecten zoals echtheid, snelheid, precisie en kracht. Hoe harder je bijvoorbeeld je partner raakt tijdens een demonstratie, hoe hoger de beoordeling kan uitvallen.”

Luca begon op zijn zevende met judo, wat hij meteen al erg leuk vond. De overstap naar jiu jitsu was voor hem vrij eenvoudig, vanwege de vele overeenkomsten met judo. Luca trainde jarenlang met dezelfde partner, met wie hij in 2022 zelfs wereldkampioen werd. Helaas stopte zijn partner er toen mee, wat voor Luca betekende dat hij op zoek moest naar een nieuwe trainingspartner; hij was namelijk nog niet klaar met de sport op het hoogste niveau beoefenen. Gelukkig vond hij iemand die zelf ook al ervaring had op WK-niveau. Met hem pakte hij in 2024 de zilveren plak op het Wereldkampioenschap Jiu Jitsu 2024.

Studie en topsport: Hoe combineert Luca het?
 “De Vrije Universiteit helpt door een topsportstatus te verlenen, wat mij meer flexibiliteit geeft. Daarnaast is goed plannen essentieel,” legt Luca uit. Een typische week is voor hem een uitdaging van tijdmanagement. Overdag lessen op de universiteit, ‘s avonds trainen. Luca reist veel voor zijn sport: “Dinsdag en vrijdag train ik in Woerden, woensdag bij Team NL op Papendal en donderdag in Noord-Holland. Daarnaast doe ik kracht- en conditietraining op maandag en zondag.” Deze intensieve weekindeling vraagt om discipline en doorzettingsvermogen.

Uitdagingen leermomenten uit sport en studie
Binnen deze topsport leer je letterlijk en figuurlijk vallen en opstaan. “Dat helpt me ook bij mijn studie,” vertelt Luca. Leren van je fouten en doorzetten als iets niet in één keer lukt zijn erg belangrijke vaardigheden die je ook nodig hebt bij een pittige studie als geneeskunde. Bovendien geeft hij les aan jongere kinderen op zijn club, wat zijn vaardigheden in presenteren en uitleggen heeft verbeterd. “Dat komt goed van pas in de studiegroepen van geneeskunde.”

Blessures horen helaas bij vechtsporten. Luca weet hoe belangrijk herstel is. “Mijn moeder is fysiotherapeut, wat vaak helpt bij kleine blessures. Maar als ik merk dat een blessure mijn studie of toekomst als arts kan belemmeren, neem ik rust. Zo had ik onlangs een blessure aan mijn hand, waardoor ik niets kon vasthouden. Dat wil je als toekomstig arts echt niet, dus heb ik het trainen even stopgezet.”

Zilver op het WK Jiu Jitsu
Ik ben uiteraard heel erg blij met het resultaat wat we hebben neergezet. Het was voor mij een doel om op het WK zo goed mogelijk de wedstrijd te draaien en vooral met een goed gevoel van de mat stappen. Dit was zeker het geval, en dat er dan ook nog zo’n mooi resultaat bij zit is voor mij echt een cadeautje. Ik had niet verwacht om ooit nog een prijs te winnen op zo’n groot internationaal toernooi, nadat mijn vorige trainingsmaatje ermee was gestopt. Dat het nu toch weer is gelukt vind ik echt fantastisch.

Luca heeft geen specifiek idool, maar keek als kind wel op naar de oudere atleten op de mat. “Ik wilde ook ooit op dat niveau vechten.” Zijn interesse in geneeskunde kwam voort uit een fascinatie voor het menselijk lichaam. “Wat mij altijd heeft gemotiveerd, is de steun van mijn ouders. Zij hebben me altijd aangemoedigd om te doen wat ik leuk vind.”

Toekomst en ambities
Zal jiu jitsu een blijvende rol spelen in Luca’s leven? “Als ik arts ben, zie ik mezelf niet meer op het hoogste niveau sporten. Het vraagt fysiek en mentaal veel. Maar ik blijf waarschijnlijk recreatief sporten en misschien lesgeven of coachen.”

Voor studenten die topsport en studie willen combineren, heeft Luca een paar tips. “Plan goed en zorg dat je ook tijd hebt voor vrienden, familie en ontspanning. Mijn studie heeft uiteindelijk voorrang, omdat dat mijn toekomst is. Maar als je gemotiveerd bent, is het zeker mogelijk.”

Luca is nog zoekende naar zijn specifieke richting binnen geneeskunde. “Ik vind tot nu toe alles interessant. Ik hoop de komende jaren te ontdekken wat ik het allerleukst vind. Voor nu focus ik op het afronden van mijn eerste jaar.”

Met een zilveren WK-medaille op zak en een toekomst in geneeskunde laat Luca zien hoe ver je kunt komen met passie, discipline en een goede planning.

Reageren

X (voorheen Twitter)

Anti spam controle

We gebruiken CAPTCHA als controlemiddel om spam tegen te houden. Vink de checkbox aan om door te gaan. Mogelijk wordt er gevraagd om bepaalde afbeeldingen te selecteren.
 
Een momentje...

Contact

Online community platform voor en door studenten van de Faculteit der Geneeskunde Vrije Universiteit. Zoek je informatie over ons onderwijs? Kijk op  onze website
E-mailadres: studioovu@amsterdamumc.nl

             

 

 

 

Cookie-instellingen